wtorek, 18 listopada 2014

Cenne substancje ukryte w morskich głębinach?

W przyrodzie występuje bardzo wiele aktywnych biologicznie związków, pożądanych przez biotechnologów, producentów kosmetyków a nawet substancji medycznych pomagających w walce z nowotworami i bakteriami.
Naukowcy pobierają z morza wszelkie organizmy takie jak sinice, gąbki, skorupiaki, osłonice czy ukwiały. Polskim badaczom, z istot wyłowionych z Bałtyku, udało się wyłonić trzy najciekawsze grupy związków bioaktywnych. Pierwsza zawiera związki pozwalające zahamować wzrost bakterii i takie, które mają działanie antybiotyczne. Grupa druga stymuluje wzrost bakterii. Takie substancje mogą wykorzystać firmy  biotechnologiczne, używające bakterii do produkcji aminokwasów i enzymów. Nowe związki zwiększyłyby o kilkadziesiąt procent tempo wzrostu bakterii. Ostatnia grupa, znaleziona w wodach Bałtyku, to związki o działaniu antynowotworowym. Ekstrakty te hamują wzrost komórek norotworowych jednocześnie nie blokując rozwoju tych zdrowych.
Pomimo wielu zalet jakie ma metoda uzyskiwania ekstraktów ze związków aktywnych izolowanych z morskich organizmów, sposób ten nie jest bez wad –pewnego dnia dana substancja może się skończyć. Skąd wtedy wziąć identyczny drugi organizm? Produkcja każdej substancji zależy od warunków w jakich egzystował badany organizm np. od temperatury. Może okazać się, że nie została wyizolowana odpowiednio duża ilość ekstraktu a przez co ciekawe znalezisko przepadło, gdyż nie udało się odtworzyć identycznych warunków jak poprzednio. Na szczęście polscy naukowcy zaczęli stosować inną metodą. Z próbki uzyskanej z organizmu nie robi się ekstraktu –najpierw izoluje się DNA. Uzyskany w ten sposób materiał genetyczny cięty jest na małe kawałki, które umieszcza się w bakteriach. Następnie taki bakteryjny klon produkuje, na podstawie dostarczonego kawałka DNA, pożądaną przez nas substancję. Naukowcy wciąż sprawdzają czy powyższa metoda ma szansę na powodzenie –może się okazać, że bakterie wezmą obce DNA i nic z nim nie zrobią. Jednak metoda ta dobrze rokuje.


Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz